Kontakt

Biuro projektu

Dział Dydaktyki i Spraw Studenckich

ul. Kordeckiego 20

85-225 Bydgoszcz

tel. 52 373-27-06

kierunki.zamawiane@utp.edu.pl

Zmień kolorystykę serwisu
wersja16
Licznik odwiedzin
Dzisiaj0
W tym tygodniu16
W tym miesiącu11
Ogółem95450

 

W dniach 4 - 7 listopada 2014r., grupa studentów IV roku kierunku zamawianego: Mechanika i budowa maszyn (WIM), uczestniczyła w 44. edycji najważniejszych targów kooperacji przemysłowej: Światowe Targi Podwykonawstwa i Kooperacji Przemysłowej MIDEST.

Impreza miała miejsce w najnowocześniejszym i największym centrum wystawowym Francji Paris Nord Villepinte.

Targi MIDEST są światowym liderem wśród imprez podwykonawstwa przemysłowego, wyjątkowym ze względu na globalny zasięg salonem, który umożliwia przemysłowcom zapoznanie się z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi, systemami produkcji i innowacjami prezentowanymi przez podwykonawców ze wszystkich branż: obróbki metali, przetwórstwa tworzyw sztucznych, elektroniki i elektrotechniki, mikrotechniki, gum i kompozytów, obróbki drewna, tkanin technicznych, usług dla przemysłu, utrzymania maszyn i konserwacji instalacji przemysłowych.

Na targi we Francji przybyło około 40 tys. profesjonalistów z ponad 80 krajów świata – producentów z wybranych gałęzi przemysłu: budowy maszyn, energetyki, motoryzacji, przemysłu lotniczego, elektroniki, elektrotechniki, przetwórstwa chemicznego, kolejnictwa, maszyn budowlanych i rolniczych. Producenci na targach zjawiają sie, aby spotkać swych poddostawców i koperantów oraz nawiązać nowe kontakty.

Obecność przedstawicieli różnych narodowości i regionów świata w jednym miejscu pozwala zapoznać się z globalną ofertą podwykonawców. Czytelna sektoryzacja uwzględniająca tematykę i specyfikę poszczególnych branż ułatwia wizytę na targach i odnalezienie rozwiązań adekwatnych do potrzeb.

W tym roku znacząco zaakcentowane zostało lotnictwo, jeden z najdynamiczniej rozwijających się w Europie i na świecie sektorów, potrzebujący poddostawców, którzy podejmą wyzwania zarówno w zakresie dostosowania się do szybkich cykli produkcyjnych (w szczególności w lotnictwie cywilnym), jak i innowacyjnych technologii (lotnictwo wojskowe). Przygotowane wykłady i seminaria koncentrujące się na wybranych zagadnieniach technicznych i analizach ekonomicznych pozwoliły na lepsze poznanie szans i problemów branży.

Program wyjazdu obejmował również możliwość zapoznania się z jednym z najpiękniejszych miast świata – miasto marzeń PARYŻ.

Podczas zwiedzania miasta zwiedziliśmy następujące miejsca.: plac ze słynną piramidą przed Luwrem – najsłynniejszym paryskim muzeum ze wspaniałą kolekcją arcydzieł sztuki europejskiej: m. in. Mona Liza, Wenus z Milo; ratusz, najstarszą część Paryża - wyspa La Cite z katedrą Notre Dame - najwspanialszy zabytek sztuki sakralnej z XII wieku; wzgórze Monmartre - dzielnica artystów z piękną bazylikę Sacre Coeur. oraz wjazd na Wieżę Eiffla – najsłynniejszy żelazny symbol miasta.

 


W dniach 23-25 kwietnia 2013 roku studenci II roku  z kierunku Mechanika i budowa maszyn (WIM), wzięli udział w wyjeździe zagranicznym na 12. Międzynarodowe Targi Technologii Inżynierskich  FOR INDUSTRY 2013 w Pradze (Republika Czeska).

W targach FOR INDUSTRY po raz 12. uczestniczyli wystawcy z różnych krajów, prezentujący ofertę swoich wytworów i usług z zakresu: zastosowań przemysłowych (FOR INDUSTRY), inżynierii powierzchni (FOR SURFACE) oraz spawalnictwa (FOR WELD).

Najważniejszymi obszarami, których dotyczyły targi były:

  • maszyny, urządzenia i automatyzacji obróbki, formowania, spawania, cięcia i techniki metalurgii, pokryć galwanicznych,
  • narzędzia i przyrządy dla maszyn i urządzeń,
  • pneumatyczne, hydrauliczne komponenty i systemy,
  • przetwórstwo tworzyw sztucznych i gumy przemysłowej,
  • technologie informacyjne w dziedzinie produkcji,
  • produkcja i poddostawy dla przemysłu motoryzacyjnego,
  • metrologia, badania i technologia laboratoryjna,
  • magazynowanie, składowanie, przemysłowe techniki pakowania.

W targach uczestniczyło wielu wystawców i odwiedzających. Przyznano również GRAND PRIX Targów dla firmy Okuma za centrum obróbkowe tokarskie. Targi swą obecnością uświetniło wiele znamienitych osób, m.in. inż. Rut Bízková - wiceprzewodnicząca Agencji Technologicznej Republik Czeskiej, Bedřich Danda – wiceminister, inż.  Eduard Muřický, dyrektor Sekcji Przemysłu w Ministerstwie Przemysłu i Handlu.Słoneczna pogoda sprzyjała zwiedzaniu Pragi w czasie wolnym; uroczych zakątków na Hradczanach, Mostu Karola i wielu innych.


 

 

W dniach 23÷27 kwietnia 2012 roku odbył się wyjazd dwudziestoosobowej grupy studentów z kierunku Mechanika i Budowa Maszyn na Międzynarodowe Targi Hannover Messe 2012. Na targach firmy i jednostki naukowe prezentowały najnowocześniejsze rozwiązania przemysłowe z dziedziny technologii produkcji i usług,  energii i ochrony środowiska a także automatyzacji produkcji i jej kontroli.

Wymienioną tematykę podzielono na kilka działów tematycznych, z których najbardziej interesujące dla studentów kierunku Mechanika i Budowa Maszyn były:

Automatyka Przemysłowa. Był to jeden z największych działów, w którym zaprezentowało swoje produkty ponad 1040 wystawców. Studenci mieli możliwość zapoznania się z licznymi urządzeniami wykorzystywanymi w szeroko rozumianej automatyzacji produkcji, w tym np. do automatycznego montażu i kontroli, z wykorzystaniem inteligentnych układów widzących. Obok gotowych zestawów do automatyzacji produkcji szereg firm prezentowało podzespoły stosowane w budowie  takich urządzeń. Były to układy napędowe (silniki wraz z układami sterowania i kontroli), przenoszenia napędu (różnego rodzaju przekładnie zębate, paski zębate, śruby toczne) oraz układy prowadnicowe.  Do głównych firm prezentujących swoje produkty można tutaj zaliczyć: Dunkermotoren, Festo, ABB, Pelatti, Wittenstein Siemens, Bosch, VW, Kawasaki.

Cyfrowe Fabryki. W dziale tym prezentowało swoje produkty około 200 firm. Studenci mieli możliwość zapoznania się z systemami komputerowymi służącymi do tworzenia produktu, opracowania technologii jego wytwarzania i montażu oraz integrującymi i zarządzającymi tymi procesami. Była tutaj także możliwość wzięcia udziału w wykładach organizowanych przez niektóre z firm na temat najnowszych osiągnięć oraz metod optymalizacji w/w procesów. Był to kolejny dział pokrywający się z prowadzonymi przedmiotami na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn takimi jak CAD-CAM czy Programowanie Maszyn Technologicznych. Najciekawiej zaprezentowały się firmy: Dassault Systèmes, Autodesk, Delcam.

Energia Obok Automatyki przemysłowej największy dział – 1100 wystawców. Prezentowana tematyka dotyczyła systemów produkcji, przesyłania oraz gromadzenia energii. Dla studentów biorących udział w targach najbardziej zbieżne z tematyką studiów były stanowiska prezentujące urządzenia oraz metody wytwarzania energii odnawialnej, głównie wykorzystujące energię wiatru oraz słoneczną. 

Badania i Rozwój Technologii. Dział ten skupił ponad 400 wystawców. Prezentowana tu tematyka dotyczyła badań i innowacyjnych rozwiązań we wszystkich dziedzinach inżynierii materiałowej i produkcji. Wśród studentów największe zainteresowanie wzbudziło stanowisko Instytutu Dynamiki i Drgań Uniwersytetu Leibniz w Hanowerze. Prezentowany był tam prototyp turbiny do samolotu pasażerskiego w skali 1:1, który można było zobaczyć z każdej strony. Od pracowników instytutu można było się dowiedzieć, jakim testom i obciążeniom są poddawane turbiny takiego silnika

Fot.1. Fragment linii montażowej VW                                     Fot.2.Automatyczne nakładanie powłoki ochronnej

Fot. 3. Robot spawalniczy Kawasaki Fot. 4. Automat montujący podzespoły elektroniczne

Należy podkreślić, że każdy kontakt studentów z nowoczesną techniką rozwija ich zainteresowania i uświadamia im złożoność problemów z jakimi spotyka się współczesny inżynier.

Opracował: dr inż. Tomasz Paczkowski

 

 

 

 

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego