Kontakt

Biuro projektu

Dział Dydaktyki i Spraw Studenckich

ul. Kordeckiego 20

85-225 Bydgoszcz

tel. 52 373-27-06

kierunki.zamawiane@utp.edu.pl

Zmień kolorystykę serwisu
wersja16
Licznik odwiedzin
Dzisiaj0
W tym tygodniu16
W tym miesiącu11
Ogółem95450

 

Sprawozdanie z wyjazdu studentów kierunku inżynieria materiałowa na targi „Composites Europe 2014” w Düsseldorfie

W dniach od 7 do 9 października 2014 roku w Düsseldorfie (Niemcy) odbyły się 9. targi kompozytowe (9th European Trade Fair Forum & Forum for Composites, Technology and Applications). W targach uczestniczyli studenci Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej kierunku inżynieria materiałowa.

Odwiedzający mieli okazję zapoznać się z ofertą 440 wystawców w dwóch halach wystawowych. Wystawy obejmowały obszary związane z surowcami (żywice, materiały termoplastyczne, dodatki), półproduktami i gotowymi wyrobami, technologią przetwarzania, maszynami i urządzeniami do wytwarzania, projektowaniem i symulacjami. Wystawcy prezentowali swoje rozwiązania i produkty dedykowane branży motoryzacyjnej i lotniczej, środkom transportu (indywidualnego i zbiorowego), energii wiatrowej oraz transportowi wodnemu.

Studenci mieli świetną okazję do zapoznania się z trendami panującymi w przetwórstwie polimerów i nowymi rozwiązaniami. W trakcie targów można było wysłuchać wykładów specjalistów, jak również podpatrzeć procesy produkcyjne. Oprócz zapoznania się z ofertą wystawców można było także poznać ich preferencje dotyczące zatrudnienia, dzięki czemu studenci mogli sprawdzić jakim wymaganiom będą musieli sprostać wchodząc na rynek pracy.

Jednym z wydarzeń w trakcie targów były prezentacje z obszaru „Industry meets Science”, na których można było zapoznać się z wynikami współpracy niemieckiego Instytutu Przetwórstwa Polimerów (Instytut Für Kunststoffverarbeitung) z partnerami z przemysłu. Przestawiono łańcuch kolejnych procesów i operacji zaczynając od włókna do uzyskania gotowego wyrobu wraz z narzędziami do zapewnienia i kontroli jakości.

Przez trzy dni w stworzonym przez organizatorów sektorze PDA (Product Demonstration Area) można było przyglądać się wybranym urządzeniom i materiałom w trakcie pracy. Było to cenne doświadczenie, bo można było zapoznać się z przetwórstwem polimerów „na żywo”.

Wśród wystawców dominowały narzędzia, maszyny i gotowe wyroby wykorzystujące włókno węglowe, ale znaleźć można było materiały i rozwiązania biokompozytowe (np. z mączką drzewną czy włóknami roślinnymi), oparte na kompozytach termoplastycznych czy z włóknem szklanym.Nie zabrakło także wystawców prezentujących programy do modelowania i symulacji 3D oraz nowoczesną aparaturę pomiarowo-kontrolną.

 

 

 

W dniach 23-25 kwietnia 2013 roku studenci II roku kierunku Inżynieria materiałowa (WTiICH) wzięło udział w wyjeździe zagranicznym na 12. Międzynarodowe Targi Technologii Inżynierskich  FOR INDUSTRY 2013 w Pradze (Republika Czeska).

W targach FOR INDUSTRY po raz 12. uczestniczyli wystawcy z różnych krajów, prezentujący ofertę swoich wytworów i usług z zakresu: zastosowań przemysłowych (FOR INDUSTRY), inżynierii powierzchni (FOR SURFACE) oraz spawalnictwa (FOR WELD).

Najważniejszymi obszarami, których dotyczyły targi były:

  • maszyny, urządzenia i automatyzacji obróbki, formowania, spawania, cięcia i techniki metalurgii, pokryć galwanicznych,
  • narzędzia i przyrządy dla maszyn i urządzeń,
  • pneumatyczne, hydrauliczne komponenty i systemy,
  • przetwórstwo tworzyw sztucznych i gumy przemysłowej,
  • technologie informacyjne w dziedzinie produkcji,
  • produkcja i poddostawy dla przemysłu motoryzacyjnego,
  • metrologia, badania i technologia laboratoryjna,
  • magazynowanie, składowanie, przemysłowe techniki pakowania.

W targach uczestniczyło wielu wystawców i odwiedzających. Przyznano również GRAND PRIX Targów dla firmy Okuma za centrum obróbkowe tokarskie. Targi swą obecnością uświetniło wiele znamienitych osób, m.in. inż. Rut Bízková - wiceprzewodnicząca Agencji Technologicznej Republik Czeskiej, Bedřich Danda – wiceminister, inż.  Eduard Muřický, dyrektor Sekcji Przemysłu w Ministerstwie Przemysłu i Handlu.Słoneczna pogoda sprzyjała zwiedzaniu Pragi w czasie wolnym; uroczych zakątków na Hradczanach, Mostu Karola i wielu innych.

 


W dniach 8 -12 maja br w Mediolanie odbyły się targi przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy Plast 2012, w których uczestniczyła grupa studentów z kierunku inżynieria materiałowa.

Pierwsza cześć wystawowa poświęcona była producentom i dostawcom polimerów, różnego rodzaju dodatków i komponentów studenci mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnymi trendami w dziedzinie materiałów inżynierskich jak biopolimery i biokomponenty, materiały funkcyjne (smart material) oraz nanomodyfikatory, czy nowoczesne barwniki i masterbacze do materiałów polimerowych.

W kolejnym największym dziale prezentowali się dostawcy maszyn i urządzeń do przetwarzania tworzyw polimerowych. Dział ten, ze względu na różnorodność dostawców, obejmował techniki wtryskiwania, wytłaczania, wytłaczania z rozdmuchem, termoformowania, spieniania oraz maszyny do przetwórstwa wtórnego (recyklingu), urządzenia kontroli laboratoryjnej i aparatury badawczej oraz urządzenia do wykończenia, zdobienia i znakowania, podawania i pakowania gotowych elementów. Studenci mogli zapoznać się z pracą nowoczesnych wtryskarek, które produkowały różnorodne elementy od elastomerowych niewielkich uszczelek, i osłonek na igły do strzykawek, poprzez rożnego rodzaju pojemniki i obudowy reflektorów samochodowych do wielkogabarytowych palet i koszy na śmieci. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pracujące obok siebie trzy linie do wytłaczania folii z rozdmuchem oraz linia do produkcji folii bąbelkowej. Na targach można było zapoznać się ze sposobem produkcji butelek i pojemników oraz opakowań przemysłu spożywczego (kubki, pojemniki). Ciekawym procesem przetwórczym było również formowanie rotacyjne i spienianie. Interesującą część ekspozycji stanowiły pracujące maszyny i urządzenia do zdobienia i znakowania gotowych wyrobów. Studenci zapoznali się z zautomatyzowanym procesem drukowania laserowego i nanoszenia tamponowego (stemplowego) wzorów na elementy tworzywowe. Studenci szczegółowo zapoznali się także z urządzeniami do recyklingu materiałów polimerowych.

Na ekspozycji prezentowali się również producenci i konstruktorzy urządzeń pomocniczych takich jak podajniki taśmowe, podajniki pneumatyczne, mieszalniki, granulatory, kalibratory, młynki i rozdrabniacze czy prasy oraz firmy narzędziowe produkujące elementy form wtryskowych i głowic wytaczarskich. Z uwagi na to, że urządzenia te stanowią niezbędny element systemów wytwórczych, również z tą częścią ekspozycji zapoznali się studenci naszego Wydziału.

Udział w targach Plast2012 umożliwił studentom zapoznanie się z najnowszymi trendami i urządzeniami branży tworzyw polimerowych. Uczestnicy mogli poznać od strony praktycznej nowoczesne procesy przetwórstwa tworzyw, zobaczyć jedne z najlepszych i najnowocześniejszych maszyn i rozwiązań technicznych.

Fot.1.Wtryskiwanie wielkogabarytowych palet.                 Fot.2.Gotowy element wtryskowy

Fot.3.Wytłaczanie folii z rozdmuchem                                  Fot.4.Stanowisko do tampodruku

 

 

 

 

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego