Kontakt

Biuro projektu

Dział Dydaktyki i Spraw Studenckich

ul. Kordeckiego 20

85-225 Bydgoszcz

tel. 52 373-27-06

kierunki.zamawiane@utp.edu.pl

Zmień kolorystykę serwisu
wersja16
Licznik odwiedzin
Dzisiaj0
W tym tygodniu16
W tym miesiącu11
Ogółem95450

 

W dniach w dniach 5-9 maja 2014 r. 14 studentów z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska  (Inżynieria Środowiska) uczestniczyło w wyjeździe zagranicznym na światowe targi ochrony środowiska IFAT w Monachium (Niemcy). W trakcie wyjazdu studentom towarzyszył dr hab. inż. Dariusz Piwczyński, prodziekan ds. Kształcenia na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt.

Tematyka targów była bardzo szeroka, dzięki czemu każdy mógł znaleźć interesujący dla siebie obszar. Wystawcy (około 3000) prezentowali najnowsze technologie w zakresie, m.in.: wydobycia wody, odzyskiwania energii z odpadów, ochrony brzegów i zapobiegania powodziom, redukcji hałasu, gospodarki wodnej i oczyszczania ścieków, gospodarki odpadami, ochrony i oczyszczania skażonej gleby i wód podziemnych, oczyszczania powietrza i technik komunalnych. Większość prezentujących się firm reprezentowała Niemcy, jednak liczne były też firmy holenderskie, włoskie, francuskie czy brytyjskie. W targach uczestniczyło kilka polskich firm. Jedną z nich była Hydro-Vacum produkująca i dystrybuująca pompy do cieczy. Przedstawiciele firmy zapoznali studentów z zasadami działania wybranych urządzeń, przedstawili przy okazji jej szeroką ofertę handlową.

Równolegle z wystawami odbywały się wykłady i seminaria tematycznie związane z profilem wystawienniczym. Wymienione spotkania prowadzone były na ogół w języku niemieckim, co znacząco utrudniało studentom zrozumienie treści wykładów. Szczęśliwie, sami wystawcy komunikowali się ze zwiedzającymi bez problemu w języku niemieckim i angielskim.             Jednym z wykładów, przygotowanym przez Uniwersytet British Columbia Canada, w którym uczestniczyli studenci dotyczył zarządzaniem w przyszłości zasobami wody i energii.

Podsumowując, należy stwierdzić, że targi IFAT w Monachium dostarczyły studentom cennej wiedzy na temat nowoczesnych technologii stosowanych w szeroko pojętej ochronie środowiska. Z pewnością też dały impuls do intensywnej nauki języków obcych.

 

 

W dniach 5 do 8 listopada 2013 roku, 15 osobowa grupa studentów III roku Inżynierii Środowiska UTP wzięła udział w międzynarodowych targach Aquatech Amsterdam. Opiekunem grupy była pani dr inż. Magdalena Krzyżaniak. Aquatech jest wiodącą na świecie wystawą handlową, związaną z procesami uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. Była to 24 edycja targów Aquatech, która przyciągnęła 750 wystawców i kilkanaście tysięcy gości z zagranicy, specjalistów i ludzi związanych z branżą wod-kan. Studenci naszego Uniwersytetu przez kolejne dwa dni brali udział w targach, zapoznając się z najnowszymi rozwiązaniami, usługami i technologiami stosowanymi w szeroko pojętym uzdatnianiu, efektywnym oszczędzaniu wody i oczyszczaniu ścieków komunalnych jak i przemysłowych. Ponadto nawiązując kontakt z przedstawicielami koncernów i firm, studenci mieli okazję dowiedzieć się, jakie mają możliwości podjęcia w przyszłości pracy w interesujących ich firmach czy instytucjach. Dzięki kolokacji Międzynarodowego Tygodnia Wody, Forum Liderów Przemysłu i targów Aquatech, Amsterdam w tych dniach był naprawdę dobrym miejscem do pogłębienia swojej wiedzy z zakresu instalacji wodno-kanalizacyjnych, najnowszych metod i procesów stosowanych w oczyszczaniu i uzdatnianiu wody oraz ścieków. Przebywając przez 3 dni w stolicy Holandii studenci mieli także okazję poznać miasto i zwiedzić najciekawsze miejsca i muzea ukazujące historie tego pięknego miasta.