Kontakt

Biuro projektu

Dział Dydaktyki i Spraw Studenckich

ul. Kordeckiego 20

85-225 Bydgoszcz

tel. 52 373-27-06

kierunki.zamawiane@utp.edu.pl

Zmień kolorystykę serwisu
wersja16
Licznik odwiedzin
Dzisiaj0
W tym tygodniu16
W tym miesiącu11
Ogółem95450

 

W dniach w dniach 5-9 maja 2014 r. 12  studentów z Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt objętych programem kierunków zamawianych (Ochrona Środowiska) uczestniczyło w wyjeździe zagranicznym na światowe targi ochrony środowiska IFAT w Monachium (Niemcy). W trakcie wyjazdu studentom towarzyszył dr hab. inż. Dariusz Piwczyński, prodziekan ds. Kształcenia na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt.

Tematyka targów była bardzo szeroka, dzięki czemu każdy mógł znaleźć interesujący dla siebie obszar. Wystawcy (około 3000) prezentowali najnowsze technologie w zakresie, m.in.: wydobycia wody, odzyskiwania energii z odpadów, ochrony brzegów i zapobiegania powodziom, redukcji hałasu, gospodarki wodnej i oczyszczania ścieków, gospodarki odpadami, ochrony i oczyszczania skażonej gleby i wód podziemnych, oczyszczania powietrza i technik komunalnych. Większość prezentujących się firm reprezentowała Niemcy, jednak liczne były też firmy holenderskie, włoskie, francuskie czy brytyjskie. W targach uczestniczyło kilka polskich firm. Jedną z nich była Hydro-Vacum produkująca i dystrybuująca pompy do cieczy. Przedstawiciele firmy zapoznali studentów z zasadami działania wybranych urządzeń, przedstawili przy okazji jej szeroką ofertę handlową.

Równolegle z wystawami odbywały się wykłady i seminaria tematycznie związane z profilem wystawienniczym. Wymienione spotkania prowadzone były na ogół w języku niemieckim, co znacząco utrudniało studentom zrozumienie treści wykładów. Szczęśliwie, sami wystawcy komunikowali się ze zwiedzającymi bez problemu w języku niemieckim i angielskim.             Jednym z wykładów, przygotowanym przez Uniwersytet British Columbia Canada, w którym uczestniczyli studenci dotyczył zarzadzaniem w przyszłości zasobami wody i energii.

Podsumowując, należy stwierdzić, że targi IFAT w Monachium dostarczyły studentom cennej wiedzy na temat nowoczesnych technologii stosowanych w szeroko pojętej ochronie środowiska. Z pewnością też dały impuls do intensywnej nauki języków obcych.

 

 

 

W dniach w dniach 22-24 listopada 2013r. 11 studentów z Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt objętych programem kierunków zamawianych (Ochrona Środowiska) uczestniczyło w wyjeździe zagranicznym na międzynarodowe targi Lebensfreude Herbstmesse w Niemczech.

W targach uczestniczyło około 120 wystawców, głównie reprezentowali oni firmy niemieckie, byli jednak również przedstawiciele z Dalekiego Wschodu, np. Korei Południowej i Indii. Profil wystawienniczy targów wiązał się przede wszystkim z naturalnymi metodami pozwalającymi człowiekowi na życie zgodne z szeroko pojętą naturą. Między innymi wystawcy prezentowali niekonwencjonalne metodami leczenia ludzi, różnorodne techniki masażu, muzykę relaksacyjną, ale również zdrową żywność, filtry do wody, kryształy stosowane w leczeniu. Uczestnicy targów osobiście mogli doświadczyć różnorodnych zabiegów relaksacyjnych, terapeutycznych, smakować zdrową żywność. Jedną z atrakcji był m.in. masaż tajski. Równolegle z wystawami odbywały się liczne wykłady i seminaria tematycznie związane z profilem wystawienniczym. Były to m.in. następujące wykłady: „Shakti Dance-Yoga verbindet sich mit Tanz und Mantren, Aktivierung des weiblichen Energie-Potenzials”, „Der 3-stufen Plan zur Gesundheit (ein aktiv gelebter Therapieweg zur Schmerzfreiheit)”, „Erlebe die Metatron-Energie im Vortrag: Die Chakren im Licht des goldenen Zeitalters”, „Schutz, Kraft und Ruhe bei Tag & bei Nacht schenken Dir Heilsteine und Kristalle - mit Meditation”. Niestety, językiem konferencyjnym był językiem niemieckim, co znacząco utrudniało studentom zrozumienie treści wykładów. Sami wystawcy nie zawsze byli skłonni do posługiwania się językiem innym niż niemiecki.

Podczas pobytu w Niemczech studenci nocowali w trzygwiazdkowym hotelu oddalonym około 30 km od miejsca tragów. Oprócz uczestnictwa w targach studenci mieli możliwość zwiedzenia Hamburga. Odwiedzili m.in. muzeum figur woskowych, kościół świętego Michała, dotarli do wesołego miasteczka.

Podsumowując, należy stwierdzić, że targi Lebensfreude Herbstmesse dostarczyły studentom nieoczekiwanej wiedzy związanej z życiem zgodnym z naturą, co można rozumieć, jako życie ekologiczne wynikające z wewnętrznej potrzeby naszego ciała i ducha. Na pewno też stały się inspiracją do nauki języka niemieckiego.

 

W dniach 18-22 czerwca 2012 r. grupa 12 studentów z kierunku Ochrona Środowiska brała udział w wyjeździe zagranicznym na międzynarodowe targi ACHEMA 2012 we Frankfurcie nad Menem. Hotel, w którym stacjonowali studenci oraz ich opiekunowie znajdował się w uroczym miasteczku Wetzlar oddalonym około 70 km od Frankfurtu. Znajdujący sie w nim basen, sauna, kręgielnia pozwalały zregenerować wszystkim siły po całodniowym uczestnictwie w targach.

W ACHEMA 2012 uczestniczyło 4000 wystawców z 50 państw prezentujących swoje produkty i technologie z zakresu inżynierii chemicznej, ochrony środowiska i biotechnologii. Łączna powierzchnia wystawowa wynosząca około 140 tys. m2 rozlokowana była w 7 nowoczesnych obiektach. Znajdowały się w nich następujące działy: farmaceutyczny, opakowania, techniki przechowywania i magazynowania; procesy termiczne; procesy mechaniczne; pompy, kompresory, zawory i osprzęt; bezpieczeństwo przemysłowe i laboratoryjne; silniki; laboratoria i techniki analityczne; badania i innowacje. Ze szczególnym zainteresowaniem studenci odwiedzali dział związany z technikami laboratoryjnymi i wyposażeniem laboratoriów. Obiektem zainteresowania były również instytuty naukowe oraz prezentowane przez nie technologie. W targach ACHEMA 2012 uczestniczyło kilkadziesiąt firm z Polski, m.in. Instytut of Heavy Organic Synthesis „Blachownia” z Kędzierzyna Koźle czy Ecozam sp. z .o.o. z Gdańska. We Frankfurcie byli obecni przedstawiciele dwóch Uniwersytetów z Polski: Jagiellońskiego i Wrocławskiego.

Atrakcją targów ACHEMA 2012 były liczne wykłady (około 900) naukowców i przedstawicieli firm biorących w nich udział. Wśród bloków tematycznych, jakie można było wyodrębnić znalazły się, m.in.: Biotechnologia żywności, Procesy biologiczne, Procesy analityczne, Odsalanie, Laboratoria i techniki analityczne. Studenci poszczególnych specjalności uczestniczyli w wielu wykładach, spośród których najbardziej zapamiętali: Supported Catalyst with Ionic Liquid Layer (SCILL); Gasification of renewable feedstocks for the production of 2nd generation biofuels; Production of ethanol from biomass-derived synthesis gas; Production of methane from biomass by hydrothermal gasification – steps from laboratory to the demonstration plant; Optimizing gas yield in the biogas production from biomass using statistical design of experiments (DoE); Chemical recycling of PET: nanostructured catalyst development and the effect of particle size on catalyst activity/selectivity, Application of innovative pelletizing technologies for the preparation of pellets and micropellets, Continuous processing of granular materials, Rare earth metals from industrial by-products, Recycling of aluminium – improvement of the energy efficiency and optimization of secondary alloys, Chemical recycling of PET: nanostructured catalyst development and the effect of particle size on catalyst activity/selectivity.

Podsumowując, należy stwierdzić, że targi ACHEMA 2012 dostarczyły studentom naszych Wydziałów ogromnej wiedzy związanej z nowoczesnymi technologiami obecnymi w przemyśle biotechnologicznym, farmaceutycznym i chemicznym, a także zmobilizowały do jeszcze większego zaangażowania w naukę języka angielskiego.

 

 

 

 

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego