Kontakt

Biuro projektu

Dział Dydaktyki i Spraw Studenckich

ul. Kordeckiego 20

85-225 Bydgoszcz

tel. 52 373-27-06

kierunki.zamawiane@utp.edu.pl

Zmień kolorystykę serwisu
wersja16
Licznik odwiedzin
Dzisiaj0
W tym tygodniu16
W tym miesiącu11
Ogółem95450

 

Dnia 10.06.2014 roku odbył się wyjazd terenowy do Zakładu Produkcji polichlorku winylu Anwil S.A. we Włocławku. W zajęciach terenowych brali udział studenci III roku z Wydział Tehnologii i Inżynierii Chemicznej kierunk Inżynieria Materiałowa.

Anwil S.A., jest jednym z  najnowocześniejszych przedsiębiorstw branży chemicznej w Polsce. Jednym z zakładów przedsiębiorca jest Zakład Produkcji Polichlorku. Winylu Polichlorek winylu to surowiec dla przetwórstwa tworzyw sztucznych, charakteryzujący się niezwykle wysokimi parametrami jakościowymi oraz własnościami użytkowymi. Na szeroką skalę stosowany jest do produkcji rur, stolarki budowlanej przewodów i kabli elektrycznych itp. Ponadto w ANWILU S.A. wytwarzane są granulaty kablowe z PCW (izolacyjne i osłonowe), mieszanki sypkie na bazie PCW, a także twarde granulaty techniczne przeznaczone m.in. do produkcji paneli ściennych, profili budowlanych i elektroinstalacyjnych. Od roku 1998 produkowane są płyty z PCW - lite (Anwidur®) i spienione (Anwipor®).

Studentom została omówiona technologia produkcji polichlorku winylu oraz sposób kontroli procesu. Ponadto przedstawiona została charakterystyka przedsiębiorstwa pod kątem rodzaju branż chemicznych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.

 

 

W dniu 22.05.2014 grupa studentów kierunku Inżynierii Materiałowej Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej uczestniczyła w zajęciach terenowych. Przedstawiciel przedsiębiorstwa zapoznał studentów z historią zakładu oraz z specyfikacją produkcji. Zakład produkuje wyroby gumowe oraz gumowo-metalowe. Na terenie zakładu produkowane są radialne opony do maszyn górniczych, opony do pojazdów ciężarowych i dostawczych, rolniczych, wózków podnośnikowych oraz opony lotnicze.  W  tym przedsiębiorstwie studenci zapoznali się z rozbudowanym parkiem maszynowym, w skład którego wchodzą: wtryskarki, wytłaczarki, prasy hydrauliczne, autoklawy oraz specjalistyczne urządzenia
i maszyny służące do przygotowywania powierzchni przed nałożeniem powłoki gumowej. Do produkcji gumy używane mogą być kauczuki naturalne, sztuczne, środki wulkanizacyjne, przyspieszacze wulkanizacji, aktywatory wulkanizacji, środki przeciwstarzeniowe, napełniacze i plastyfikatory. Ich proporcje zależą od planowanych parametrów opony jak elastyczność, przyczepność czy wytrzymałość. Po zakończeniu procesu produkcyjnego opony poddawane są ocenie organoleptycznej tj. oględzinom celem wyeliminowania wyrobu z wadami. Następnie badane są na maszynie zwanej optymizerem na parametry niejednorodności i wyważenia statystycznego. Wielkości te obrazują rozkład elementów w oponie (miejsca lekkie, przesunięcia elementów) oraz decydują o parametrach jezdnych
i trwałości opony. Ważnym aspektem wyjazdu było zapoznanie studentów z nowoczesnymi sposobami postępowania z materiałami odpadowymi powstającymi podczas produkcji opon.

 

 

Dnia 14.04.2014 roku odbył się wyjazd terenowy do Centrum Zastosowań Światła Philips Lighting Poland S.A.w Pile. W zajęciach terenowych brali udział studenci III roku z Wydział Tehnologii i Inżynierii Chemicznej kierunku Inżynieria Materiałowa. Lighting Application Center (LAC) w Pile to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można zobaczyć możliwości zastosowań światła w różnych obszarach użytkowych. LAC w Pile to największe tego typu centrum Philips Lighting w Europie Centralnej i Wschodniej. Studenci mieli możliwość zapoznać się z historią fabryki oświetlenia produkowanego w Pile. Mogli zapoznać się z nowoczesnymi trendami wykorzystania energooszczędnego oświetlenia, aby wzmocnić rzeczywisty postęp w rozsądnym gospodarowaniu zasobami naturalnymi, przy uzyskaniu  przynajmniej takich samych korzyści jakie dają naturalne źródła energii. Ponadto studenci mogli zobaczyć w jaki sposób wykorzystywać energooszczędne oświetlenie w różnych dziedzinach naszego życia (pracy, domu, podczas odpoczynku) w celu podnoszenia jakości pracy i poprawy jej efektywności. Studenci dowiedzieli się w jaki sposób zapewnić właściwe natężenie oświetlenia miejsca pracy, aby niwelować efekty zmęczenia wzroku. Lepsza jakość widzenia przekłada się lepsze wyniki pracy.

W centrum są prezentowane możliwości zastosowań światła w różnych obszarach: w biurze, pokoju hotelowym, sklepie i na wystawie sklepowej. Ponadto w oddzielnym pomieszczeniu pokazano możliwości oświetleniowe produktów LED. Studenci zapoznali się z najnowszymi trendami w oświetleniu przestrzeni miejskich oraz budynków.

 

 

Dnia 16.12.2013 roku odbył się wyjazd terenowy do Lafarge Cement S.A. Cementownia Kujawy w Bielawach. W zajęciach terenowych brali udział studenci III roku z Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej kierunku Inżynieria Materiałowa. W harmonogramie zajęć przewidziano zapoznanie studentów z historia zakładu, technologią produkcji klinkieru i cementu. Studenci mieli możliwość zobaczyć instalacje do produkcji wyżej wymienionego asortymentu i zapoznać się z aspektami technologicznymi procesu produkcyjnego. Zakład posiada jedną z najnowocześniejszych linii produkcyjnych do wypału klinkieru w Europie, której budowa zakończyła się w lutym 2003 r. Dzięki wizycie w Cementowni Kujawy studenci mieli także możliwość zobaczyć w jaki sposób wykorzystywana jest energia zawarta w odpadach komunalnych, które przetwarzane są na paliwa alternatywne. Ponadto w ramach zajęć terenowych była możliwość zobaczyć Zakład Górniczy Kujawy, który jest największą kopalnią kamienia wapiennego w Europie. Wydobywany kamień wapienny dostarczany jest m. in. jako surowiec do cementowni. Studenci mieli możliwość zobaczyć w jaki sposób dokonywany jest urobek surowca.

 

 

 

 

W dniu 22.05.2013 grupa  studentów z drugiego roku kierunku Inżynieria Materiałowa wzięła udział w wyjeździe terenowym do Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej w Gdańsku. W czasie kilkugodzinnego pobytu w TASK studenci zapoznali się z historią jego powstania, rozwojem i obecnie realizowanymi zadaniami. W pierwszej części wizyty pracownicy przedstawili historię rozwoju, stan obecny oraz kierunki rozwoju sieci komputerowej. Szczegółowo omówiona została struktura przestrzenna sieci, jej parametry techniczne oraz obecnie realizowane zadania, takie jak np. organizacja wideokonferencji, gromadzenie i przesyłanie danych, usługi dla firm regionu.

W drugiej części wizyty studenci mieli możliwość poznać historię powstania, stan obecny i perspektywy rozwoju centrum obliczeniowego komputerów dużej mocy (KDM). Pracownik centrum opisał szczegółowo wcześniej używane komputery, podał ich charakterystykę techniczną i czas użytkowania. Następnie został pokazany obecnie używany klaster obliczeniowy „Galera”, podane zostały jego parametry i omówiono realizowane projekty obliczeniowe. Na koniec przedstawiono projekt rozbudowy superkomputera „Galera”. Pokazano też urządzenia zabezpieczające pracę komputerów, w tym system UPS, systemy klimatyzacji i inne.

Pod koniec wizyty studenci zwiedzili internetowe studio telewizyjne. Poznali możliwości studia, jego zadania; mieli możliwość porozmawiać z pracownikami studia.

 
Więcej artykułów…

 

 

 

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego