Kontakt

Biuro projektu

Dział Dydaktyki i Spraw Studenckich

ul. Kordeckiego 20

85-225 Bydgoszcz

tel. 52 373-27-06

kierunki.zamawiane@utp.edu.pl

Zmień kolorystykę serwisu
wersja16
Licznik odwiedzin
Dzisiaj0
W tym tygodniu16
W tym miesiącu11
Ogółem95450

 

Grupa 8 studentów z kierunku (zamawianego) biotechnologia (plus opiekun) uczestniczyła w dniu 4 grudnia br. w wyjeździe terenowym do firmy Browar Namysłów sp. z o.o. w Namysłowie (woj. opolskie). Browar Namysłów jest browarem regionalnym średniej wielkości. Sprzedaje swoje produkty głównie na rynku krajowym. Browar szczyci się wielowiekową tradycją. Piwo warzono z Namysłowie już w roku 1321, choć pierwszy browar na zamku namysłowskim uruchomił produkcję w roku 1526. Aktualnie właścicielem firmy jest grupa kapitałowa Chicago Poland Investment Group. Pod kierownictwem Amerykanów polskiego pochodzenia od roku 1999 browar rozpoczął modernizację i a od 2013 roku szeroko zakrojony program promocji i reklamy. Spot reklamowy pokazuje główną wartość marki – proces produkcji z wykorzystaniem otwartych kadzi fermentacyjnych. W ostatnim czasie firma wykupiła Browar Braniewo i jest w trakcie uruchamiania pełnego zakresu produkcji. Firma zatrudnia około 200 pracowników, a roczna produkcja się sięga 1 mln hektolitrów piwa.

Produkty firmy to głównie lagery (14 rodzajów – Kozackie, Kuflowe, Zamkowe, Złoty Denar, Namysłów), ze sztandarowym piwem Namysłów Pils, oraz piwa aromatyzowane (Plum Imbirowy, Plum Malinowy oraz Apple Beer). W minionym roku browar zdobył pierwsze miejsce na 43. Konsumenckim Konkursie Piw „Chmielaki Krasnostawskie” dla piwa Namysłów Pils, a piwo Kozackie Mocne wygrało konkurs w tym samym konkursie w kategorii piw jasnych w stylu Marcowe o zawartości ekstraktu 13-160 Plato.

Program zwiedzania został uzgodniony wcześniej z Panem Bartłomiejem Ochędzanem (Dział Promocji), a po firmie oprowadzał nas technolog (absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu) odpowiedzialny za fermentację, filtrowanie i leżakowanie produktów. Ku naszej satysfakcji umożliwiono nam zwiedzenie wszystkich sektorów produkcji za wyjątkiem etapu dodawania drożdży, gdzie występuje poważne zagrożenie kontaminacji mikrobiologicznej (w firmie wprowadzony system HACCP).

Największe zainteresowanie studentów wzbudziło dobrze wyposażone laboratorium zatrudniające 7 młodych pracowników po studiach wyższych pracujących na 3 zmiany (na produkcji obowiązuje system czterobrygadowy), gdzie studenci różnych uczelni regularnie odbywają praktyki.

Załączniki:
Pobierz (DSCN0076.JPG)DSCN0076.JPG[ ]88 Kb
Pobierz (DSCN0090.JPG)DSCN0090.JPG[ ]142 Kb
Pobierz (DSCN0093.JPG)DSCN0093.JPG[ ]137 Kb
 

 

Grupa studentek z kierunku (zamawianego) biotechnologia wraz z opiekunem  uczestniczyła w dniu 7 listopada 2014 r. w wyjeździe terenowym do firmy A&A Biotechnology (Gdynia). Firma została założona w latach dziewięćdziesiątych przez byłego pracownika Politechniki Gdańskiej, który zainwestował środki uzyskane z patentu po pobycie w USA. Podstawowy profil działalności firmy obejmuje produkcję i sprzedaż zestawów do izolacji DNA i RNA, polimerazy do PCR i RT-PCR oraz wysoko-specyficznej peptydazy. Oferta usług to doradztwo w zakresie HPLC/GC, inżynierii genetycznej, biogazu, produkcji białek i fermentacji. Sprzedaż jest prowadzona także poprzez sklep internetowy. Firma uczestniczy w 7. Programie Ramowym oraz ma szereg kontraktów z partnerami zagranicznymi oraz z Policją. Zwiedzanie laboratoriów (nie wszystkich, część pomieszczeń jest całkowicie wyłączona dla osób spoza firmy) prowadził Dr Sławomir Dąbrowski, były pracownik PG oraz stażysta uczelni w Danii. Poza wiedzą czysto profesjonalną studentki interesowały się możliwościami odbywania staży oraz potencjałem rozwojowym firmy A&A Biotechnology.

 

 

W dniu 29.10.2014 roku, odbył się całodzienny wyjazd studentów IV roku kierunku Biotechnologia do Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, w którym studenci odwiedzili trzy firmy biotechnologiczne: BBHBiotech Sp. z o.o., PolBiotech Sp. z o.o., oraz FutureSynthesis Sp. z o.o.. W wyjeździe wzięło udział 22 studentów.

Poznański Park Naukowo-Technologiczny został założony z myślą o wspieraniu firm realizujących innowacyjne projekty. Jest to przestrzeń do rozwoju nowoczesnych przedsiębiorstw, w której aktualnie funkcjonuje wiele firm biotechnologicznych.

Podczas wyjazdu studenci odwiedzili firmę BBHBiotech Sp. z o.o. specjalizującą się w mikrobiologii przemysłowej. Studenci zostali zapoznani z możliwościami finansowania przedsięwzięć realizowanych przez młodych naukowców, studentów i absolwentów, sposobami pozyskiwania środków finansowych na realizację swoich pomysłów oraz strategiach poszukiwania inwestora. Pracownicy BBHBiotech Sp. z o.o. zapoznali studentów z etapami zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, od pozyskania inwestora do finalizacji projektu i jego dalszego rozwijania i pozyskiwania klientów. Omówione zostały również zasady korzystania z InQubatora przedsiębiorczości w PPNT. Firma zaprezentowała swoje laboratorium oraz prowadzone badania.

Kolejną firmą którą odwiedzili studenci była firma PolBiotech Sp. z o.o., zajmująca się opracowywaniem technologii produkcji biogazu oraz świadcząca usługi laboratoryjne z zakresu biotechnologii przemysłowej. Studenci dowiedzieli się jak funkcjonuje biogazownia, jak przebiega fermentacja metanowa i jakie analizy chemiczne wykonywane są w laboratorium PolBiotech Sp. z o.o. Firma dysponuje nowoczesnym sprzętem laboratoryjnym (m.in. chromatograf HPLC, bioreaktory, analizatory biogazu), z działaniem którego studenci zostali zapoznani.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w firmie FutureSynthesis Sp. z o.o. specjalizującej się w chemicznej syntezie biocząsteczek (DNA, RNA), również tych modyfikowanych i znakowanych fluorescencyjnie. Pracownicy firmy oprowadzili studentów po laboratorium firmy, zaprezentowali nowoczesny sprzęt oraz zaznajomili studentów z zagadnieniami dotyczącymi syntezy DNA i RNA, ich oczyszczaniem i znakowaniem.

Zadaniem tego wyjazdu było poszerzenie wiadomości teoretycznych studentów uzyskanych podczas studiów na kierunku Biotechnologia, praktyczne zapoznanie się z funkcjonowaniem różnych firm biotechnologicznych oraz uzyskanie informacji na temat możliwości finansowania innowacyjnych pomysłów młodych przedsiębiorców w branży biotechnologicznej.

 

 

Dnia 10 czerwca 2014 r. odbył się wyjazd studentów III roku kierunku Biotechnologia do polskiego przedsiębiorstwa OCEANIC S.A. Fabryka Kosmetyków i Farmaceutyków w Trąbkach Małych (niedaleko Pruszcza Gdańskiego). W wyjeździe wzięło udział 20 studentów i 1 opiekun. Przedsiębiorstwo OCEANIC S.A. należy do liderów polskiego rynku kosmetycznego i specjalizuje się w produkcji światowej jakości kosmetyków antyalergicznych AA oraz farmaceutyków. Firma działa już od 30 lat i obecnie produkuje 2 mln sztuk preparatów miesięcznie, które trafiają do odbiorców w Polsce i w 27 krajach świata. Do produkcji wyrobów przedsiębiorstwo wykorzystuje najwyższej jakości surowce w tym ekstrakty roślinne, oczyszczone ze związków alergizujących, produkowane i kontrolowane według norm przemysłu farmaceutycznego. Innowacyjność i skuteczność preparatów została wielokrotnie wyróżniona najbardziej prestiżowymi, polskimi i międzynarodowymi nagrodami. Obiekty produkcyjne przedsiębiorstwa znajdujące na powierzchni 4 ha spełniają najwyższe międzynarodowe standardy Dobrej Praktyki Wytwarzania (Good Manufacturing Practice – GMP). Podczas wizyty studenci zapoznani zostali ze strukturą organizacyjną przedsiębiorstwa, omówione i zaprezentowane zostały etapy i specyfika produkcji kosmetyków i farmaceutyków. Studenci zobaczyli nowoczesne laboratoria wyposażone w wysokiej jakości sprzęt laboratoryjny przeznaczony do formulacji oraz kontroli jakości wyrobów, w tym czystości mikrobiologicznej. Wyjazd z całą pewnością poszerzył wiedzę studentów, a także umożliwił praktyczne zapoznanie się z funkcjonowaniem laboratoriów badawczych oraz z technologią produkcji kosmetyków i farmaceutyków. Studenci zapoznali się również z organizacją wysyłki towarów zgromadzonych w magazynach.

 

 

Dnia 11 kwiatnia 2014 r. odbył się wyjazd studentów III roku kierunku Biotechnologia do Europejskiego Centrum Bioinformatyki i Genomiki w Poznaniu. W wyjeździe wzięło udział 12 studentów. Działalność naukowo-badawcza ECBIG wpisuje się w światowe trendy badań nad technologiami genomicznymi i bioinformatycznymi i skupia się m.in. na: projektowaniu, produkcji i wykorzystaniu mikromacierzy DNA i RNA w badaniach genomu ludzkiego oraz wybranych genomów roślinnych; zastosowaniu metod bioinformatycznych w analizie genomów; opracowaniu programów komputerowych umożliwiających projektowanie i analizę mikromacierzy DNA i RNA; identyfikacji nowych regulatorowych RNA, a szczególnie mikroRNA; masowej identyfikacji i analizie białek; terapeutycznym wykorzystaniu technologii RNAi (siRNA, mikroRNA); zastosowaniu spektrometrii mas do analizy wpływu ekspresji wybranych genów na akumulację metabolitów wtórnych. Wyniki prowadzonych doświadczeń znajdują zastosowanie m.in. w medycynie i rolnictwie. Studenci odwiedzili profesjonalne, wyposażone w światowej klasy sprzęt badawczy: laboratorium sekwencjonowania i genomiki strukturalnej, laboratorium genomiki funkcjonalnej, laboratorium proteomiki oraz laboratorium bioinformatyki. Pobyt w Poznaniu był również świetną okazją do odwiedzenia powiązanego z ECBIG Instytutu Chemii Bioorganiczenj PAN. Pracownicy instytutu przygotowali dla studentów referaty dotyczące prowadzonych badań w obszarze biotechnologii. Wyjazd z całą pewnością poszerzył wiedzę studentów poprzez praktyczne zapoznanie się z technologiami genomicznymi i bioinformatycznymi w nowoczesnej biotechnologii. Była to doskonała okazja do przedstawienia perspektywy rozwoju naukowego i przyszłego ukierunkowania zawodowego.

 
Więcej artykułów…

 

 

 

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego