Kontakt

Biuro projektu

Dział Dydaktyki i Spraw Studenckich

ul. Kordeckiego 20

85-225 Bydgoszcz

tel. 52 373-27-06

kierunki.zamawiane@utp.edu.pl

Zmień kolorystykę serwisu
wersja16
Licznik odwiedzin
Dzisiaj0
W tym tygodniu16
W tym miesiącu11
Ogółem95450

 

W Bibliotece Głównej UTP - czytelni zostało uruchomione stanowisko przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych wyposażone w specjalistyczny sprzęt.

Foto 1. Stanowisko biblioteczne dofinansowane z Projektu

Foto 2. Przenośny powiększalnik elektroniczny ClearNote Mini

umożliwia powiększenie od 4 do 40x, pracuje w 3 trybach: pełny kolor, pozytyw i negatyw o wysokim kontraście, „fałszywe kolory” (różne kombinacje kolorów pierwszego planu i tła). Użytkownik może w pełni regulować jasność, kontrast i nasycenie kolorów. Mała, w pełni obrotowa kamera obraca się we wszystkich płaszczyznach, dzięki czemu możliwe jest oglądanie obiektów znajdujących się nad, pod, przed i za nami; będących blisko lub daleko. Za jego pomocą możemy dokonać powiększenia tekstów, oglądania obrazów, jak i obiektów trójwymiarowych. Umożliwia bardzo wygodne korzystanie z trybu pisania tj. pozwala kontrolować pisany ręcznie tekst na ekranie monitora komputera lub notebooka.


Powiększalnik wyposażono w szereg przydatnych funkcji obrazu:

  • regulacja wielkości

  • obraz w obrazie (picture-in-picture)
  • linie prowadzące i okna
  • obracanie obrazu

  • dzielenie ekranu

  • funkcja zamrażania obrazu, który potem możemy zapisać na dysku komputera

  • przełączanie się między widokiem z kamery powiększalnika i z komputera.


Foto 3.  Lupa stołowa

wyjątkowa forma pozwala na swobodne przemieszczanie jej po czytanym tekście. Ergonomiczny kształt lupy zapewni użytkownikowi zajęcie wygodnej pozycji podczas czytania. Zwiększone powiększenie poprzez kombinację soczewki 6D z soczewką 8D. W rezultacie powstała lupa o ponad 4-krotnym powiększeniu. Unikalną cechą tej lupy jest jej szerokość. Została ona zaprojektowana tak, aby czytana kolumna tekstu w gazecie była optymalnie dopasowana do pola widzenia.

Foto 4.  ClearReader + przenośne urządzenie lektorskie

poręczne urządzenie skanujące druk np. gazety lub czasopisma i odczytujące zawartą w nich treść. Produkt cechuje się błyskawicznym i prawie bezbłędnym rozpoznawaniem tekstu oraz wysoką jakością głosów lektora. Dzięki ClearReader+ można słuchać treści dokumentów, rachunków, gazet, czasopism i ulubionych książek w dowolnym miejscu! Dzięki możliwości podłączenia słuchawek, można dyskretnie odczytać zawartość książki. Jest bardzo prosty w obsłudze, wystarczy włączyć i jest gotowy do pracy, nie jest wymagana instalacja, czy szkolenie, urządzenie jest obsługiwane jednym przyciskiem, mogą z niego korzystać wszyscy.

Foto 5 i 6. Komputer stacjonarny, monitor, skaner i głośniki wraz z programami

udźwiękawiający i ubrajlawiający system Windows. JAWS, powiększający obraz MAGIC                 i program do rozpoznania pisma OCR.

 

Foto 5. Powiększona klawiatura z nakładką Big Keys LX

posiada powiększone klawisze. Jest dostępna w kilku wersjach - czarno-białej i kolorowej, z małymi lub wielkimi literami, w układzie alfabetycznym lub tradycyjnym QWERTY. Ze względu na fakt, że klawiatura Big Keys LX ma takie same wymiary zewnętrzne jak klawiatury tradycyjne, natomiast jej klawisze są większe, została pozbawiona dodatkowych klawiszy numerycznych. Szczególnie polecana dla osób rozpoczynających pracę z komputerem, dzieci,  dla osób mających problemy z obsługą tradycyjnej klawiatury ze względu na niedowłady czy porażenia. Dodatkowa plastikowa nakładka zapobiega naciśnięciu kilku klawiszy jednocześnie.

Foto 7. Powiększona mysz

została tak zaprojektowana, aby osoby niepełnosprawne z łatwością i precyzją mogły poruszać się kursorem po ekranie monitora. Wykonana z trwałych materiałów, posiada powiększoną kulkę i przyciski. Działa pod systemem operacyjnym Windows, jak również MacOS (Macintosh).

 

 

 

 

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego