Sprawozdanie z wyjazdu studentów kierunków fizyka techniczna na targi „Composites Europe 2014” w Düsseldorfie

W dniach od 7 do 9 października 2014 roku w Düsseldorfie (Niemcy) odbyły się 9. targi kompozytowe (9th European Trade Fair Forum & Forum for Composites, Technology and Applications). W targach uczestniczyli studenci Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej kierunku fizyka techniczna.

Odwiedzający mieli okazję zapoznać się z ofertą 440 wystawców w dwóch halach wystawowych. Wystawy obejmowały obszary związane z surowcami (żywice, materiały termoplastyczne, dodatki), półproduktami i gotowymi wyrobami, technologią przetwarzania, maszynami i urządzeniami do wytwarzania, projektowaniem i symulacjami. Wystawcy prezentowali swoje rozwiązania i produkty dedykowane branży motoryzacyjnej i lotniczej, środkom transportu (indywidualnego i zbiorowego), energii wiatrowej oraz transportowi wodnemu.

Studenci mieli świetną okazję do zapoznania się z trendami panującymi w przetwórstwie polimerów i nowymi rozwiązaniami. W trakcie targów można było wysłuchać wykładów specjalistów, jak również podpatrzeć procesy produkcyjne. Oprócz zapoznania się z ofertą wystawców można było także poznać ich preferencje dotyczące zatrudnienia, dzięki czemu studenci mogli sprawdzić jakim wymaganiom będą musieli sprostać wchodząc na rynek pracy.

Jednym z wydarzeń w trakcie targów były prezentacje z obszaru „Industry meets Science”, na których można było zapoznać się z wynikami współpracy niemieckiego Instytutu Przetwórstwa Polimerów (Instytut Für Kunststoffverarbeitung) z partnerami z przemysłu. Przestawiono łańcuch kolejnych procesów i operacji zaczynając od włókna do uzyskania gotowego wyrobu wraz z narzędziami do zapewnienia i kontroli jakości.

Przez trzy dni w stworzonym przez organizatorów sektorze PDA (Product Demonstration Area) można było przyglądać się wybranym urządzeniom i materiałom w trakcie pracy. Było to cenne doświadczenie, bo można było zapoznać się z przetwórstwem polimerów „na żywo”.

Wśród wystawców dominowały narzędzia, maszyny i gotowe wyroby wykorzystujące włókno węglowe, ale znaleźć można było materiały i rozwiązania biokompozytowe (np. z mączką drzewną czy włóknami roślinnymi), oparte na kompozytach termoplastycznych czy z włóknem szklanym.Nie zabrakło także wystawców prezentujących programy do modelowania i symulacji 3D oraz nowoczesną aparaturę pomiarowo-kontrolną.