Dnia 24 maja 2013r. odbył się wyjazd terenowy grupy studentów, kierunku biotechnologia WRiB, do Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Instytut jest interdyscyplinarną jednostką badawczą o znaczeniu międzynarodowym, zajmującą się kompleksowymi badaniami nad pozyskiwaniem i przerobem naturalnych surowców włóknistych oraz zielarskich. Po przyjeździe do Instytutu Pani dr Karolina Wielgus przedstawiła krótką charakterystykę działalności jednostki, a następnie studenci mogli zwiedzić nowoczesne laboratoria badawcze. Podczas wizyty studenci zwiedzili m.in. Laboratorium Fitopatologiczne, Zakład Biotechnologii, zajmujący się gł. opracowywaniem biotechnologicznych metod analizy i modyfikacji genomów roślin włóknistych oraz zastosowanie kultur in vitro lnu i konopi w celu ulepszania ich cech użytkowych. Studenci mieli okazję zobaczyć nowoczesne laboratoria do badań molekularnych oraz hodowli in vitro. Duże zainteresowanie wzbudził Zakład Innowacyjnych Biomateriałów i Nanotechnologii, zajmujący się projektowaniem i wytwarzaniem zaawansowanych kompozytów lignocelulozowych i polimerowo-lignocelulozowych na bazie surowców odnawialnych, polimerów termoplastycznych i termoutwardzalnych czy biopolimerów oraz  modyfikacjami nano- i mikrowłókien przy użyciu związków aktywnych (m.in. antybiotyków, enzymów) i nanocząstek. W zakładzie  prowadzi się badania dotyczące technologii, bezpiecznych dla zdrowia i środowiska środków i systemów bio- wodo- i ogniochronnych do modyfikacji materiałów (włókien, tkanin, drewna, kompozytów i polimerów) oraz wiele innych związanych z biomateriałami. Studenci mieli okazję zobaczyć w jaki sposób wytwarza się i jak wyglądają nanowłókna. Efektem prac Zakładu jest między innymi opracowanie technologii produkcji i wprowadzenie na rynek szerokiej gamy ekologicznych środków i systemów ognio- i biochronnych (np. pęczniejący środek ochronny Expander, środek do usuwania sinizny z drewna iglastego Antysin, czy nanolignina jako czynnik antybakteryjny i blokujący promieniowanie UV). Kolejnym zakładem był Zakład Innowacyjnych Technologii Włókienniczych, którego działalność obejmuje m.in. doskonalenie procesów przetwarzania i uszlachetniania włókien roślinnych i zwierzęcych oraz ich kompleksowa ocena, technologie wytwarzania innowacyjnych wyrobów technicznych, w tym wzmocnień do kompozytów na bazie włókien naturalnych, technologie wytwarzania na bazie włókien naturalnych, bio-aktywnych wyrobów włókienniczych wspomagających kuracje lecznicze i pielęgnacyjne czy ocena prozdrowotnego wpływu odzieży na parametry fizjologiczne człowieka. Ostatnim miejscem zwiedzania był Bank Genów, w którym gromadzone są nasiona lnu i konopi. Następnie wszyscy uczestnicy udali się do Plewisk, gdzie mieści się Ogród Roślin Leczniczych Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. W Ogrodzie zgromadzonych jest około 1500 taksonów, z czego ponad 400 stanowiło przedmiot szczegółowych badań z zakresu aklimatyzacji, hodowli, uprawy i fitochemii. Pod opieką przewodnika, studenci mieli okazję zapoznać się z kolekcją roślin zielarskich i leczniczych.