W dniach 8 -12 maja br w Mediolanie odbyły się targi przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy Plast 2012, w których uczestniczyła grupa studentów z kierunku inżynieria materiałowa.

Pierwsza cześć wystawowa poświęcona była producentom i dostawcom polimerów, różnego rodzaju dodatków i komponentów studenci mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnymi trendami w dziedzinie materiałów inżynierskich jak biopolimery i biokomponenty, materiały funkcyjne (smart material) oraz nanomodyfikatory, czy nowoczesne barwniki i masterbacze do materiałów polimerowych.

W kolejnym największym dziale prezentowali się dostawcy maszyn i urządzeń do przetwarzania tworzyw polimerowych. Dział ten, ze względu na różnorodność dostawców, obejmował techniki wtryskiwania, wytłaczania, wytłaczania z rozdmuchem, termoformowania, spieniania oraz maszyny do przetwórstwa wtórnego (recyklingu), urządzenia kontroli laboratoryjnej i aparatury badawczej oraz urządzenia do wykończenia, zdobienia i znakowania, podawania i pakowania gotowych elementów. Studenci mogli zapoznać się z pracą nowoczesnych wtryskarek, które produkowały różnorodne elementy od elastomerowych niewielkich uszczelek, i osłonek na igły do strzykawek, poprzez rożnego rodzaju pojemniki i obudowy reflektorów samochodowych do wielkogabarytowych palet i koszy na śmieci. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pracujące obok siebie trzy linie do wytłaczania folii z rozdmuchem oraz linia do produkcji folii bąbelkowej. Na targach można było zapoznać się ze sposobem produkcji butelek i pojemników oraz opakowań przemysłu spożywczego (kubki, pojemniki). Ciekawym procesem przetwórczym było również formowanie rotacyjne i spienianie. Interesującą część ekspozycji stanowiły pracujące maszyny i urządzenia do zdobienia i znakowania gotowych wyrobów. Studenci zapoznali się z zautomatyzowanym procesem drukowania laserowego i nanoszenia tamponowego (stemplowego) wzorów na elementy tworzywowe. Studenci szczegółowo zapoznali się także z urządzeniami do recyklingu materiałów polimerowych.

Na ekspozycji prezentowali się również producenci i konstruktorzy urządzeń pomocniczych takich jak podajniki taśmowe, podajniki pneumatyczne, mieszalniki, granulatory, kalibratory, młynki i rozdrabniacze czy prasy oraz firmy narzędziowe produkujące elementy form wtryskowych i głowic wytaczarskich. Z uwagi na to, że urządzenia te stanowią niezbędny element systemów wytwórczych, również z tą częścią ekspozycji zapoznali się studenci naszego Wydziału.

Udział w targach Plast2012 umożliwił studentom zapoznanie się z najnowszymi trendami i urządzeniami branży tworzyw polimerowych. Uczestnicy mogli poznać od strony praktycznej nowoczesne procesy przetwórstwa tworzyw, zobaczyć jedne z najlepszych i najnowocześniejszych maszyn i rozwiązań technicznych.

Fot.1.Wtryskiwanie wielkogabarytowych palet.                 Fot.2.Gotowy element wtryskowy

Fot.3.Wytłaczanie folii z rozdmuchem                                  Fot.4.Stanowisko do tampodruku