W dniach 8 -12 maja br w Mediolanie odbyły się targi przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy Plast 2012, w których uczestniczyła grupa studentów z kierunku fizyka techniczna.

Na ponad 50 tys. m2 sześciu hal wystawowych Fieramilano odwiedzający mogli zapoznać sie z bogatą ofertą ponad 1500 wystawców z 58 krajów. Było to jedno z największych wydarzeń wystawienniczych branży tworzyw sztucznych w Europie, które odwiedziło ponad 50 tys. osób z 121 krajów. Podczas targów prezentowały się firmy szeroko powiązane w branżą tworzyw sztucznych. Hale wystawowe podzielono tematycznie ze względu na specyfikację wystawców.

Pierwsza cześć wystawowa poświęcona była producentom i dostawcom polimerów, różnego rodzaju dodatków i komponentów studenci mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnymi trendami w dziedzinie materiałów inżynierskich jak biopolimery i biokomponenty, materiały funkcyjne (smart materiał) oraz nanomodyfikatory, czy nowoczesne barwniki i masterbacze do materiałów polimerowych.

W kolejnym największym dziale prezentowali się dostawcy maszyn i urządzeń do przetwarzania tworzyw polimerowych. Dział ten, ze względu na różnorodność dostawców, obejmował techniki wtryskiwania, wytłaczania, wytłaczania z rozdmuchem, termoformowania, spieniania oraz maszyny do przetwórstwa wtórnego (recyklingu), urządzenia kontroli laboratoryjnej i aparatury badawczej oraz urządzenia do wykończenia, zdobienia i znakowania, podawania i pakowania gotowych elementów. Studenci mogli zapoznać się z pracą nowoczesnych wtryskarek, które produkowały różnorodne elementy od elastomerowych niewielkich uszczelek, i osłonek na igły do strzykawek, poprzez rożnego rodzaju pojemniki i obudowy reflektorów samochodowych do wielkogabarytowych palet i koszy na śmieci. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pracujące obok siebie trzy linie do wytłaczania folii z rozdmuchem oraz linia do produkcji folii bąbelkowej. Na targach można było zapoznać się ze sposobem produkcji butelek i pojemników oraz opakowań przemysłu spożywczego (kubki, pojemniki). Ciekawym procesem przetwórczym było również formowanie rotacyjne i spienianie. Interesującą część ekspozycji stanowiły pracujące maszyny i urządzenia do zdobienia i znakowania gotowych wyrobów. Studenci zapoznali się z zautomatyzowanym procesem drukowania laserowego i nanoszenia tamponowego (stemplowego) wzorów na elementy tworzywowe. Studenci szczegółowo zapoznali się także z urządzeniami do recyklingu materiałów polimerowych.

Na ekspozycji prezentowali się również producenci i konstruktorzy urządzeń pomocniczych takich jak podajniki taśmowe, podajniki pneumatyczne, mieszalniki, granulatory, kalibratory, młynki i rozdrabniacze czy prasy oraz firmy narzędziowe produkujące elementy form wtryskowych i głowic wytaczarskich. Z uwagi na to, że urządzenia te stanowią niezbędny element systemów wytwórczych, również z tą częścią ekspozycji zapoznali się studenci naszego Wydziału.

Podczas targów studenci zapoznali się z nowoczesna aparaturą badawczą i pomiarową stosowaną do badania procesów, jakie zachodzą w materiałach w trakcie ich przetwarzania. Były to nowoczesne stanowiska pomiarowe do badania właściwości mechanicznych i termicznych materiałów, jak również urządzenia do analizy powierzchni i kształtu zintegrowane z symulacjami 3D.

Fot. 1. Gotowy element wtryskowy Fot. 2. Zautomatyzowana wtryskarka

Fot. 3. Wtryskiwanie elementów.                                 Fot. 4. Uczestnicy targów.