W dniu 14.12.2011r. studenci I roku Inżynieria Materiałowa Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej UTP uczestniczyli w zajęciach terenowych w Rafinerii Gdańskiej.W programie zajęć  przewidziano wizyty w poszczególnych pracowniach kontroli jakości wyrobów rafineryjnych, oraz objazd autokarem po dużej części terenu rafinerii (całkowita powierzchnia: 300 ha). Studenci uzyskali szczegółowe informacje na temat technologii przerobu ropy naftowej, znaczenia i pracy poszczególnych instalacji oraz aspektów praktycznych związanych z użytkowaniem paliw płynnych. Po zakończonym objeździe uczestnicy udali się do sali konferencyjnej na godzinny wykład poświęcony technologii przeróbki ropy naftowej. Podczas wykładu prezentowane były próbki poszczególnych frakcji rozdzielanych w kolejnych stadiach rafinacji ropy (półproduktów i produktów końcowych), dzięki temu studenci mieli możliwość zapoznania się z aspektami praktycznymi związanymi z technologią przerobu ropy naftowej.